Skoči na vsebino
Camerata medica  - Dirigenti

Dirigenti

Matija Krečič

Mladi violinist in skladatelj ter aranžer Matija Krečič je leta 2015 diplomiral na Deželnem Konservatoriju v Celovcu, študij violine (prof. Fister) in kompozicije (prof. Stingl).

Izjemna glasbena nadarjenost, odlična izobrazba in ustvarjalna moč mladega umetnika poganjajo kolesje aktivnega delovanja na številnih glasbenih področjih. Je član klavirskega Tria Janus, aktivno sodeluje z uglednimi umetniki klasične glasbe in glasbeniki popularnih glasbenih zvrsti. Napisal je glasbo za nekaj kratkih filmov ter gledaliških predstav, kot aranžer je dejaven v različnih glasbenih slogih.

Matija Krečič je član društva slovenskih skladateljev, njegov skladateljski opus zajema solistično, komorno in orkestrsko glasbo. Prejemnik je nagrade Vesna za najboljšo izvirno glasbo ter več nagrad strokovne žirije za najboljšo priredbo. Je soustanovitelj glasbenega društva Janus Atelier, doslej sta izšli dve plošči z njegovo avtorsko glasbo.

Vlogo umetniškega vodje in dirigenta Zdravniškega orkestra Camerata medica je prevzel ob začetku leta 2025.

Franc Avsenek

umetniški vodja, dirigent in avtor priredb od leta 2009 – 2024

V letu 2009 je umetniško vodenje Zdravniškega orkestra Camerata medica prevzel maestro Franc Avsenek, akademski glasbenik violist in profesor na Akademiji za glasbo, dirigent in skladatelj. Z navdihom in predanostjo se posveča delu orkestra ter ustvarja ugodno, spodbudno sodelovalno vzdušje.

Po končani srednji glasbeni šoli v Beogradu je Franci Avsenek študiral in diplomiral na Akademiji za glasbo v Ljubljani v razredu legendarnega prof. Alija Dermelja. Na profesionalni poti je uresničeval več vlog vrhunskega umetnika, bil je prvi solist violist Simfoničnega orkestra RTV Slovenija, član Slovenskega godalnega kvarteta in Klavirskega kvarteta RTV Ljubljana in s pianistom Hinkom Haasom sodeloval v komornem duu. Je umetniški vodja in dirigent orkestra Camerata Labacensis, katerega soustanovitelj je bil, snuje in organizira delovanje orkestra ter v njem tudi igra.

Kot koncertantni violist solist je Franci Avsenek posnel Antologijo viole v skladbah slovenskih sladateljev, ki predstavlja vrhunec v domači produkciji glasbenih del za violo. Antologija je zbirka treh zgoščenk, ki zajema skladbe slovenskih skladateljev za violo iz različnih zgodovinskih obdobij in umetniških stilov. Je prejemnik prestižne Bettetove nagrade.

Od leta 1993 je profesor na Akademiji za glasbo v Ljubljani. Je avtor številnih priredb in več samostojnih skladb.

Z izjemnim darom skrbno izbira ustrezen repertoar klasičnega in nekoliko lažjega značaja, primernega za razvoj in aktivno koncertno delovanje orkestra Camerata medica. Mojstrsko ustvarja priredbe, primerne sestavi in konceptu orkestra, a s tem tudi omogoča sodelovanje solistov zdravnikov, vokalistov in instrumentalistov.

Na vajah je premočrten in vztrajen, hkrati pa razumevajoč in potrpežljiv, ko premagujemo zahtevnejši program. Kot dolgoletni pedagog in violist vedno najde primerno besedo, nasvet in spodbudo, da delo steče. Na koncertih pogosto prevzame tudi vlogo voditelja povezovalca in vsem nam, nastopajočim in občinstvu, postreže z zanimivostmi o skladbah in skladateljih, katerih dela izvajamo, in dopolni z anekdotami, ki jim radi prisluhnemo.

V slogu osebne plemenite narave pomaga članom orkestra in orkestru kot celoti ter povezuje sodelujoče v iskanju ubranih sozvočij.

Hvala, maestro.

Vildana Repše
Iz zbornika ob 30-letnici Zdravniškega orkestra Camerata medica 2022

Sledite nam!

Naročite se na novice

Izpolnite spodnji obrazec in seznanili vas bomo z novicami in napovedanimi koncerti Camerate medice