Začetek decembra je tradicionalno rezerviran za koncert zdravnikov v okviru Plečnikovih dni, na katerem vedno nastopi tudi orkester Camerata medica. Letošnji, že 47. po vrsti, ki se je odvijal 8. 12. 2016 v ljubljanski Filharmoniji, je ponovno ponudil pester program različnih glasbenikov, ki so vsi hkrati tudi zdravniki. Med solisti je tokrat nastopil tudi član Camerate medice, violončelist Aleš Christian Mihelač, ki je zaigral Bruchovo skladbo Kol Nidrei op. 47.
Cameratovci smo nastopili zadnji po vrsti, in sicer z dvema atraktivnima skladbama. Najprej smo s pianistko Matejo Lasić zaigrali Lizstovo Madžarsko rapsodijo št. 2, ki je požela najbolj bučen aplavz večera.
Pianistka Mateja Lasić z orkestrom.
Mateja je skladbo odigrala doživeto in zelo muzikalno.
Prve violine.
Viole in violončeli.
Druge violine.
Del viol, kontrabas in Jan na violončelu.
Zadnja točka koncerta pa je bila letos prav posebna, saj smo krstno izvedli skladbo Offertorium in F L. F. Schwerdta. Leopold Ferdinand Schwerdt se je rodil leta 1770 v Weizendorfu v spodnji Avstriji. Po letu 1806 je bival v Ljubljani, kjer bil je učitelj na glasbeni šoli pri Katedrali in član zbora v Ljubljanski Stolnici. Sodi med skladatelje zgodnje klasike, njegove skladbe so inventivne in se odlikujejo z dobro kompozicijsko tehniko. Smisel za glasbeno oblikovanje, elegantnost v izrazu in prijetno melodiko je Schwerdt z velikim navdihom izrazil tudi v cerkveni glasbi, ki jo je imel najraje. Offertorium je četrti stavek spremenljivih delov maše.
Alme Deus et redmptor Pater, Milostljivi Bog in odrešenik Oče,
Clementissime Pater, nadvse dobrotljivi Oče,
Tu fac clemens, usmiljeno stori,
Quod rogamus, kar prosimo
Fortes in certamine. pogumni v boju.
pa je besedilo Offertoriuma in F, za katerega nimamo podatkov, da bi v tistem času bil izveden. Zato je toliko pomembneje, da je originalna partitura Schwerdtove glasbe, ki je v hrambi Narodne univerzitetne knjižnice v Ljubljani, doživela svojo krstno izvedbo. Ob orkestru so nastopili še pevci pevskega zbora Vox medicorum, organist Domagoj Jugovič, tenorist Miha Zabret in violončelist Aleš Christian Mihelač. Skladbo lahko slišite na spodnjem posnetku, za katerega se zahvaljujemo našemu zvestemu fotografu in snemalcu Janezu Platiše, ki je poskrbel tudi za vse fotografije z dogodka.
Violončelist Aleš Christian Mihelač.
Tenorist Miha Zabret.
Celotna zasedba.
Spodnje fotografije pa je posnel Žiga Lovšin.
Koncertna mojstrica Vildana Repše.
Prve in druge violine.
Dirigent Franc Avsenek mora pozorno spremljati soliste.
Tako pa zboristi vidijo dirigenta.
Viole in violončela.
Že v četrtek, 15. 8. 2016, pa nas lahko slišite na samostojnem Božično-novoletnem koncertu v Zdravniški zbornici z začetkom ob 18. uri.